Altblockflöjten Moeck Rondo Lönn är gjord av lönnträ och har en ljus träfärg. Den har sex hål för tonproduktion och en klassisk design.
Altblockflöjt Moeck Rondo Lönn i ljust trä med synliga fingerhål och detaljrik design. Produkten är avsedd för musikaliskt bruk.
Altblockflöjt Moeck Rondo Lönn med en del av kropp och kork synlig, isolerad på svart bakgrund. Flöjten är tillverkad i lönn.
Altblockflöjt Moeck Rondo Lönn med naturträfinish och två fingerhål. Flöjtens design inkluderar en bred hals och detaljerad utsmyckning.
Altblockflöjt Moeck Rondo Lönn, visad från sidan med fokus på munstycket i ljust trä. Det har en rundad form och synliga detaljer.

Altblockflöjt Moeck Rondo Lönn

3419 kr
 
Köp

Produktinformation

Altblockflöjt i lönn med varm, balanserad klang. Barockgrepp med dubbelhål.

Moeck Flauto Rondo 2300 är en altblockflöjt i lönn för den som har kommit förbi nybörjarstadiet och vill ha ett träinstrument med stora möjligheter till dynamiskt och musikaliskt uttryck.

Rondo-serien är särskilt framtagen för ensemblespel. Lönn är ett förhållandevis mjukt träslag, vilket bidrar till en varm och grundtonsrik klang.

Flöjtens klang är välbalanserad i hela registret och Rondo blandar sig därför väl i samspel med andra blockflöjter. Konstruktionen är utformad för att ge en stabil klang även för den som fortfarande utvecklar sin andnings- och spelteknik.

Flauto Rondo 2300 är tredelad och har barockgrepp med dubbelhål för kromatiskt spel. Instrumentet är stämt i 442 Hz.

Instrument: Altblockflöjt
Material: Europeisk lönn (Acer pseudoplatanus)
Grepp: Barockgrepp
Hål: Dubbelhål
Stämning: 442 Hz
Konstruktion: Tredelad
Klangkaraktär: Varm och grundtonsrik
Tillbehör: Bomullsfodral, läskstång och urtorkningstrasa, korkfett, skötselanvisning och grepptabell

Under fliken Låtlista får du tips om hur du spelar in din nya träflöjt. 

Översikt

Artnr: 2300
Altblockflöjt i lönn med varm, balanserad klang. Barockgrepp med dubbelhål.

Leverans och frakt

Lagersaldo:
1
Leveranstid:

Låtlista

Vem passar Moeck Flauto Rondo 2300 för?
Moeck Flauto Rondo 2300 är en altblockflöjt i lönn för den som har kommit förbi nybörjarstadiet och söker ett träinstrument med varm klang och stora möjligheter till dynamiskt och musikaliskt uttryck. Den passar särskilt bra för ensemblespel.

Så spelar du in din nya träblockflöjt

En ny träblockflöjt behöver spelas in försiktigt. Genom att gradvis öka speltiden får träet vänja sig vid fukten från utandningsluften.

Börja med cirka 5 minuters spelning per dag under den första veckan. Öka sedan speltiden med 5 minuter per dag för varje ny vecka, tills du efter sex veckor är uppe i cirka 30 minuter per dag.

Börja gärna med lugna melodier och toner i det lägre registret. Utöka efter hand tonomfång och spelsätt.

Efter varje spelpass: Torka försiktigt ur flöjten med en mjuk, luddfri duk och läskstång. Låt delarna lufttorka i rumstemperatur innan du lägger tillbaka dem i fodralet. Undvik direkt solljus och stark värme.

Om flöjten börjar låta hes kan det ha samlats för mycket fukt i luftkanalen. Avsluta då spelpasset och låt instrumentet torka ordentligt.

Med varsam inspelning och regelbunden skötsel kan du få glädje av din träblockflöjt under många år.

Tillbehör

Altblockflöjt Angel Renässansmodell Barockgrepp
Mycket bra altblockflöjt av plast. Lättspelad med bra ton i hela registret.
299 kr
Köp
Altblockflöjt Yamaha YRA-302BIII svart-elfenbensfärgad
Altblockflöjt med trälik klang, tillverkad av ABS-plast. Barockgrepp med dubbelhål.
490 kr
Köp
Blåsbus 3 Altblockflöjt
Melodier i olika genre och ökad svårighetsgrad, för den som spelat altblockflö...
270 kr
Köp

Se fler varor

Blockflöjt Sopran Moeck Skolmodell Barockgrepp Lönn
Tvådelad sopranblockflöjt i naturfärgat lönnträ, med barockgrepp och dubb...
1095 kr
Köp
Schop: Lachrime Pavaen för tenorbolockflöjt
Musik av Johann Schop 1590-1667. För tenorblockflöjt, violin eller sopranblockflöjt.
119 kr
Köp!
Blockflöjt Sopran Moeck Skolmodell Tyska grepp, dubbelhål, lönn
1095 kr
Köp
Blockflöjt sopran Moeck Flauto 1 plus barockgrepp dubbelhål
645 kr
Köp