Getchell: First Book of Practical Studies for Tuba i gruppen Noter & böcker / Tuba / Spelskolor hos musikskolan.se (9780769222653)
Getchell: First Book of Practical Studies for Tuba

Getchell: First Book of Practical Studies for Tuba

270 kr
 
Lägg i kundvagnen

Produktinformation

Melodiska etyder som utvecklar notläsning, rytmkänsla, artikulation och förståelse för tonarter och ackord.

Practical Studies – Book I är en samling melodiska och varierade etyder som ger musikanten möjlighet att utveckla sina grundläggande färdigheter och sin musikaliska säkerhet.

Övningarna fokuserar på rytm, tonarter, artikulation och ackordförståelse, samtidigt som de tränar förmågan att läsa och spela noter korrekt. Genom att förena tekniska moment med melodiskt intressanta studier blir boken ett användbart komplement till den ordinarie instrumentalundervisningen.

Boken kan användas parallellt med en instrumentalskola för nybörjare eller som en fortsättning när de grundläggande kunskaperna är på plats.
Antal sidor: 32
Arrangör: Nilo W Hovey
Författare: Robert W Getchell

Översikt

Artnr: 9780769222653
Melodiska etyder som utvecklar notläsning, rytmkänsla, artikulation och förståelse för tonarter och ackord.

Leverans och frakt

Lagersaldo:
-1
Leveranstid:

Låtlista

Vad är Practical Studies – Book I?

En samling melodiska etyder för att utveckla notläsning, rytm, artikulation och förståelse för tonarter och ackord.

Kan Practical Studies användas tillsammans med en instrumentalskola?

Ja, boken är avsedd både som komplement till en nybörjarskola och som fortsättning efter den grundläggande instrumentalundervisningen.

Tillbehör

Blåsbus 1 Tuba
Trevlig och bra nybörjarbok för tuba. I Spotify hittar du album med svängiga komp t...
250 kr
Köp
Blåsbus 2 Tuba
Fortsättningsdelen för alla som spelat tuba ett tag!
Till alla melodier i boken finns i...
260 kr
Köp
Spill Tuba 2 basklav
Norsk spelskola, del 2.
270 kr
Köp
Startklart 2 Tuba
Startklart 2 är en fristående fortsättning på Startklart 1, nybörjarmater...
182 kr
Köp

Se fler varor

I Can Read Music volume 2 för cello
Notläsningsövningar att kombinera med Suzukimetoden, för cello, del 2.
259 kr
Köp
Suzuki orgel 5 bok+cd
Femte delen i Suzukis orgelskola.
356 kr
Köp
Alfred MasterTracks Blues C med CD
Playalong för C instrument.
35 kr
Köp
Hill: Approaching the Standards Volume 2 med CD
Jazzmusik för basinstrument med CD för playalong.
95 kr 258 kr
Köp